Ata toprağından Ata tohumu çağrısı yaptı

Ata toprağından Ata tohumu çağrısı yaptı
10 Temmuz 2021

Bolu’da ata tohumlarından sebze ve meyvelerin üretildiği tarım alanlarını gezen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, vatandaşlara ellerindeki ata tohumlarını bakanlığa veya il, ilçe tarım müdürlüklerine getirmeleri çağrısında bulunarak, “Bakanlık bünyesinde üç gen bankasını kuruyoruz. Sadece domateste bin 500 çeşit tohumumuz elimizde mevcut. Ata tohumlarını koruduk ve korumaya devam edeceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Platformu Tarım Kurulu üyesi Serdar Özşahin’in Okçular köyü mevkiinde içerisinde seralarında bulunduğu tarım alanlarında incelemelerde bulundu. Bolu Platformu Başkanı Orhan Uçar’ın da katıldığı inceleme gezisi sırasında Metin, Özşahin’den tarım çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Metin, meyve ve sebzelerin yetiştirildiği ata tohumları koruma çoğaltma ve gelecek nesillere aktarma projesi uygulama bahçesini gezerek alanda uygulanan tarım çalışmalarını inceledi.

Devlet olarak üretim yapmak isteyen herkesin yanında olduklarını belirten Metin, “Bolu’da özellikle önümüzdeki dönemde seracılık yapmak isteyen üreticilerimizi destekleyeceğiz. Katma değerli üretim yapacağız. Atadan dededen elinizde, evinizde ve ambarınızda miras kalmış bulunan tohumlarınızı Tarım ve Orman Bakanlığına ulaştırın. Veya il ve ilçe tarım müdürlüklerine giderek Berker bey’e ulaştırın.” diye konuştu.

ÜÇ GEN BANKASI KURUYORUZ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üç gen bankası kurulacağını açıklayan Metin, şunları söyledi:

“Türkiye’de tohum noktasında zaman zaman İsrail’den Hollanda’dan alıyoruz diye haberler çıkıyor. Biz tohumumuzu ne İsrail’den ne Hollanda’dan alıyoruz. Şu an tohum ihracatı tohum dış ticaretinde fazla veren bir ülke konumuzdayız. Tohum ithalatı yaptığımız gibi tohum ihracatı da yapıyoruz. Türkiye’de kışlık sebze hariç tahıl, bakliyat ve yazlık sebzelerde ülkemizin zenginliğini koruduk ve korumaya devam ediyoruz. Bakanlık bünyesinde üç gen bankasını kuruyoruz. Sadece domateste bin 500 çeşit tohumumuz elimizde mevcut. Ata tohumlarını koruduk ve korumaya devam edeceğiz”

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.