Başkan Askeri Lojmanlarla ilgili konuştu

Başkan Askeri Lojmanlarla ilgili konuştu
12 Ocak 2021

Belediye Başkanı Tanju Özcan, şehrin göbeğinde bulunan ve dökülmeye yüz tutan Askeri Lojmanlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Yakın zamanda ekipleri inceleme yapmak üzere lojmanalar yollayacaklarını belirten Başkan Özcan, “Allah göstermesin yarın bir gün ufak bir depremde bu lojmanlarda kalan asker ailelerimizin başına bir şey gelirse, ben bu bu vebali üzerime almak istemiyorum” dedi.

Belediye Başkanı Tanju Özcan, adeta dökülmeye başlayan Askeri Lojmanlar hakkında açıklamalarda bulundu. Lojmanların Bolu’daki en riskli binalardan olduğunu belirten Bakan Özcan, “Üflesen yıkılacaklar gibi duruyorlar. Belki askeri sahanın içerisinde olmasa hemen yıkın denilebilecek binalar” dedi.

BEN BU VEBALİ ÜZERİME ALAMAM

Lojmanlara dışarıdan bakıldığında çok kötü durumda olduklarının belli olduğunu belirten Başkan Özcan, “Askeri lojmanlar meselesi çok sıkıntılı bir mesele. Askeri lojmanların bir kısmı darbeden sonra yapılmış. Depremden sonra güçlendirme yapılmış ama ne durumda belli değil. Askeri lojmanlar başta olmak üzere yanındaki Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere, Gazi Paşa olmak üzere sıkıntılı binalar. Zaten Valiliğin bizlere bir yazısı var. Kontrol edin kardeşim diyor. Biz şimdi ekiplerimiz göndereceğiz. Askeriye bir yazı yazacağız. Biz gelip lojmanlarınızdan karot örneği almak istiyoruz diyeceğiz. Eğer test sonucunda hayır binalar da sorun yok derlerse boyatın geçin diyeceğiz. Ama hayır bu binaların yıkılması gerekir denirse de biz bu binaları mühürleyeceğiz. Ve yıkılmasını temin edeceğiz. O yüzden inşallah askeriye bu konu da bize zorluk çıkarmaz. Çünkü belediye sınırları içerisinde bir yer, belediyenin kontrol hükümlülüğü olan yer. Yarın bir gün ufak bir depremde asker ailelerimizin başına bir şey gelirse Bolu Belediye Başkanı olarak bu vebali üzerime almak istemiyorum. Ve Bolu’daki en riskli binalardan olduğunu söylüyorum. Dıştan bakıldığında zaten çok kötü durumda” ifadelerine yer verdi.  

DEPREMDE O BİNALARIN AYAKTA KALMA ŞANSI YOK

Lojmanların günün birinde şehrin içerisinden çıkartılması gerektiğini söyleyen Özcan, “Üflesen yıkılacaklar gibi duruyorlar. Belki askeri sahanın içerisinde olmasa hemen yıkın denilebilecek binalar.  Her belediye başkanının hayalidir. Benden sonraki belediye başkanında hayali olmalı bence. Bir gün o lojmanlar oradan kalkmalı. Ve orası şehrin meydanına katılmalı. Ama benim burada söylediğim farklı bir şey. Orayı bir an önce meydana katmak için bunu yapıyor değiliz. Biz can güvenliğinden bahsediyoruz. Oradaki askerlerimizin büyük kısmı güney doğuda, Suriye’de terörle mücadele ediyorlar. Onların eşleri ve çocukları da o lojmanlarda oturuyor. Allah korusun yarın 6 büyüklüğünde deprem oldu. Bolu’da 1998 yılından sonra yapılan binalara çok büyük imalat hatası yoksa bir şey olmaz ama o binaların ayakta kalma şansını ben zayıf görüyorum” dedi.

GEREKİRSE GENEL KURMAY BAŞKANLIĞINA YAZI YAZACAĞIM

Askeriyenin kontrollere izin vermemesi halinde Genel Kurmay Başkanlığına, Milli Savunma Bakanlığına bir yazı yazacağını belirten Başkan Özcan, “Ben lojmana ekiplerimi göndereceğim. Askerler kapıyı açmazsa, kontrole izin vermezse de Genel Kurmay Başkanlığına, Milli Savunma Bakanlığına bu binaların risk taşıdığına dair bir yazı yazacağım. İnceleme heyeti gönderdik ama kapıdan almadılar. Bundan sonra bu binalarla ilgili herhangi bir depremde can veya mal kaybı söz konusu olursa belediye olarak sorumluluk kabul etmiyoruz diye açık ve net bir şekilde yazı yazacağım. Bazı okullar ve kamu binalarımız ile ilgilide bu çalışmaları yapacağız. Sadece lojman değil” şeklinde konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.