Başkan Özcan bankalara resmen savaş açtı

Başkan Özcan bankalara resmen savaş açtı
30 Mart 2021

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kafasına göre oraya buraya bankamatik koyan, üstüne üstelik birde 5 kuruş para ödemeyen bankalara savaş açtı. Başkan Özcan, "Vatandaşın kredi kartı gecikmesinde, bir saatlik farka bile faiz uygulayan, borcunu ödemediği için vatandaşı icraya verip, evini, aracını sattıran bankaların belediyeye karşı yükümlülüklerini yerine getirtmeye kararlıyız." dedi.

10 Temmuz 2019 tarihinde Bolu Belediye Meclis toplantısında 2019/254 sayılı karar ile vatandaşların rahat ulaşabilmesini sağlamak, şehir planlamasına uygun hale getirmek için Bankamatik konulabilecek alanlar belirlendi ve imar planına işlendi.

Belediye meclis kararı 20.03.2020 tarihinde yani bir yılı aşkın süre önce krokisi ile birlikte 20 banka müdürlüğüne yazılı olarak tebliğ edildi.

Fakat İlgili bankalar belediye meclis kararına karşı, süresi içerisinde itiraz etmedikleri gibi dava da açmadılar. Böylelikle belediye meclis kararı aylar önce hukuken kesinleşerek, yerel bir yasa haline geldi.

KARARI UYGULAMADILAR

Bolu'da faaliyet gösteren bankalar itiraz veya dava açmaksızın zımnen kabul ettikleri kararı uygulamadılar. Karar doğrultusunda hareket etmeyen banka müdürleri Belediyeye iki kez toplantıya çağırıldı, şifahen durum izah edildi, talepleri üzerine ikinci kez 29.01.2021 tarihinde karar ve yapılması gerekenler süre verilerek yeniden tebliğ edildi. Ancak, ikinci yazıya rağmen bazı bankalar işlem tesisini reddedip, bazıları da verilen süre içerisinde belediyeyle irtibata geçmediler.

2 BANKAYA AİT BANKAMATİKLER MÜHÜRLENDİ

Bu gelişmeler üzerine belediyenin yanında bulunan ve belediye ile irtibata geçmeyen iki ayrı bankaya ait bankamatikler imar mevzuatına uygun olarak, bankamatiklerin projeye aykırı olarak imal edildiği gerekçesi ile mühürlendi ve faaliyetlerine son verildi. İlgili bankalar bu gelişme üzerine belediyeye müracaat ederek proje tadilatı yapmayı kabul ve taahhüt ettiler, bu taahhüt sonrasında, mühürleme işlemi kaldırıldı, ilgili bankalar da proje tadilatı için müracaatta bulundular. 

3 BANKAMATİK DAHA MÜHÜRLENDİ

Yine aynı Belediye Meclis kararı doğrultusunda imar planında bankamatik alanı olmayan yerlerdeki bankamatiklerin, planda gösterilen alanlara taşınması veya mevcut olanların plana işlenmesi için Encümene başvurulması gerektiği defalarca hatırlatıldığı halde bu durumda olan bazı bankalar konuya ilgisiz kaldığı, belediyeye müracaat dahi etmedikleri öğrenildi. Bu sebeple İl Sağlık Müdürlüğü çevresinde bulunan 3 adet ( 3 Ayrı bankaya ait ) bankamatik, anılan gerekçe ile mühürlenerek faaliyetlerine son verildi.

BAŞKAN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Konuyla alakalı bir basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Tanju Özcan; "Bolu kamuoyuna çağrımdır! Mühürleme işlemlerine konu belediye meclis kararı, Bolu halkı tarafından seçilen belediye meclisi üyelerinin oybirliği ile alınmıştır. Karar alınır iken Bolu ve Bolu halkının menfaatleri ve şehircilik ilkeleri gözetilmiştir. Bankalar imtiyazlı işyerleri değildir. Ben Bolu Belediye Başkanı olarak pazarcı esnafından, küçük esnaftan, işgaliye vb. ücreti alır iken bankaların yerel yasa niteliğindeki belediye meclis kararına uymaması, en hafif tabirle Bolu halkının iradesine saygısızlıktır.

VATANDAŞA EVİNİ, ARACINI SATTIRAN BANKALAR...

Vatandaşın kredi kartı gecikmesinde, bir saatlik farka bile faiz uygulayan, borcunu ödemediği için vatandaşı icraya verip, evini, aracını sattıran bankaların belediyeye karşı yükümlülüklerini yerine getirtmeye kararlıyız. 

HALKIN HAKKINI ALMAK BENİM GÖREVİMDİR...

Bazı bankaların bu işlemleri sonucunda faaliyetleri kısıtlanacağı için sorumluluğu belediyemize atmaya çalıştıklarını, bir anlamda yükümlülüklerini yerine getirememelerinin müsebbibi olarak kurumumuzu halkım ile karşı karşıya getirmeye çalışacakları anlaşılmaktadır. Bankalar hayır kurumları değildir. Yüksek miktarda kar eden, borçlusuna insaf göstermeyen, kar odaklı şirketledir. Dolayısıyla Bolu Belediye Başkanı olarak çok kazanan bankalardan halkın hakkını almak benim görevimdir. Bankalardan belediyenin maddi haklarının alınması, su indirimi, başta olmak üzere daha ucuz ve kaliteli hizmet anlamına gelmektedir. 

BİZ BU KONUDA SONA KADAR KARARLIYIZ...

Alınan kararlar ve tesir edilen işlemler tamamen Bolu halkının hakkını korumaya çalışmaktan ibarettir. 
Bankalar işi sürüncemeye bırakmadan bankamatikleri belediye meclis kararına uygun yerlere taşımalı veya mevcut yerlerin krokiye eklenmesi talebinde bulunmalı, belediyemize de bedellerini ödemelidir. 
Biz bu konuda sonuna kadar kararlıyız. Bankaların hukuk tanımaz tavırlarından dolayı bankacılık işlemlerinde aksama yaşanmasının sorumlusu olmayacağımızı, bütün kusur ve sorumluluğun bankalara ait olacağını şimdiden kamuoyuna duyuyorum. 

Bu konuda Bolu halkından da sabır ve tam destek bekliyorum" şeklinde konuştu.

2 yorum yapılmış

  • Ayhan31 Mart 2021 - 00:12
    Boş işler bunlar.belediye kasasından çıkan gereksiz harcamaları denetleseniz daha iyi olur bolu halkı için..
  • Mehmet Karakaya31 Mart 2021 - 12:52
    Bankalar alacaklarina kartal Alacakli olduklarinda tahsilat icin denemedikleri yol yöntem yok Gunesli havada şemsiye uzatirlar Yağmurlu havada şemsiyeyi geri alirlar Bankamatikleri yerlestirdikleri yerin sahibine elbette yasal zorunluluk olarak sorumluluklarini yerine getirmek mecburiyetindeler benim isyerimin kapi önüne ATM koyarsan kira vemeyecekmisin odemek zorundasin Herkes sorumlulugunu yerine getirmelidir

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.