Bolu'da fındığı geliyor

Bolu'da fındığı geliyor
28 Ağustos 2021

Türk fındığı neslinin risk altında olduğunu belirten Bolu Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkanlık Sözcüsü Rasim Özdemir, amaçlarının Türk fındığını gelecek kuşaklara taşımak olduğunu belirterek, “Şuan diktiğimiz fidanlarımız 5-10 yıl sonra büyüyecek. İnşallah işte o zaman bizim çocuklarımız o fındık ağacının altında serinleyip, fındığını yiyecekler.” dedi.

Bolu Belediyesi nesli risk altındaki “Türk fındığı”nı gelecek nesillere ulaştırmak için il genelindeki parklara fındık fidanı dikmeye başladı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarla bu yaz il merkezine bağlı 43 mahalledeki tüm parklara 1000 adet Türk fındığı (Corylus colurna) fidanı dikilecek. Türk fındığını gelecek nesillere ulaştıracak örnek çalışma kapsamında ilk fidanlar bugün Semerkant Mahallesi’ndeki bir parkta toprakla buluştu.

Fidan dikimine Bolu Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkanlık Sözcüsü Rasim Özdemir ile Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın’da katılarak, işçilerle birlikte ilk fidan dikimlerini gerçekleştirdi.

“Bu fındık türünü gelecek kuşaklara ulaştırmak istiyoruz”

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkanlık Sözcüsü Rasim Özdemir burada yaptığı açıklamada, Türk fındığının Bolu için öneminden bahsetti.  Özdemir, “Biliyorsunuz Bolu çikolatasında da kullanılan, bu yöreye has bir fındığımız var. Türk fındığı diye bilinen bu fındık türünü gelecek kuşaklara ulaştırmak istiyoruz. Bu fındığını nesli risk altında. O nedenle eylül, ekim, kasım aylarında fidan dikimlerimizi sürdüreceğiz. Hatta Türk fındığının çoğalmasını sağlamak amacıyla önümüzdeki aylarda vatandaşlarımıza dağıtımını da gerçekleştireceğiz. Şuan diktiğimiz fidanlarımız 5-10 yıl sonra büyüyecek. İnşallah işte o zaman bizim çocuklarımız o fındık ağacının altında serinleyip, fındığını yiyecekler.” dedi.

"Ekonomik değeri olan ağaçlar dikeceğiz"

Başkan yardımcısı Özdemir bundan sonra güzelliğinin yanında dayanıklı, iklime uygun ve ekonomik katkısı olan ağaçlar dikeceklerini ifade ederek, "Bundan sonra dikeceğimiz ağaçlarda herşeyden önce Bolu iklimine uyuyor mu ona bakacağız. Biliyorsunuz geçmiş dönemler birçok ağaç türü dikilmesine karşın bu ağaçlar iklime ayak uyduramadı ve kurudular. Dikeceğimiz ağaçlar herşeyden önce iklime uygun ve dayanıklı ağaçlar olacak. Öte yandan ağaçların ekonomik katkısını da göz önünde bulunduruyoruz. Mesela şu an diktiğimiz fındıkların güzelliğinin yanı sıra bir ekonomik katkısıda var. Bunlardan üretmek isteyen vatandaşlarımıza da destek olacağız" dedi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.