Bolunun son halk ozanı hayatını kaybetti

24 Haziran 2020

Bolunun son halk ozanı olarak bilinen Aşık Hüseyin Aköğretmen geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

İlimizin yetiştirdiği önemli müzik adamlarından bir tanesi olan Hüseyin Aköğretmen Bolu’nun geleneksel Halk Edebiyatının önemli isimlerinden birisiydi. Hüseyin Aköğretmen, zamanında il dışında yapılan birçok türkü yarışmasında Bolu’yu başarıyla temsil etti.

Osmanlı ulemasından Muderris Akhoca’nın torunu olan Hüseyin Aköğretmen 74 yaşında iken hayatını kaybetti.

HÜSEYİN AKÖĞRETMEN KİMDİR ?

1946 yılında Bolu’da doğdu. İlk ve orta tahsilini Sakarya –şimdiki Millî Egemenlik ilkokulunda okudu. İlkokuldan sonra Bolu’da Endüstri Meslek Lisesinin ağaç işleri bölümüne girdi. Sanata olan merakı onu liseden sonra güzel sanatlar okumaya yönlendirdi.  İzmir Güzel Sanatlar Yüksek Okuluna kayıt yaptırdı. Bu okulu imkânsızlıklar yüzünden bir yıl sonra bırakmak zorunda kaldı.

Daha sonra Bolu Güzel Sanatlar galerisine memur olarak işe girdi. Bolu’nun yetiştirdiği önemli sanat adamlarımızdan Yüksek Ressam Mehmet Yücetürk denetiminde resim, müzik ve ağaç işleriyle uğraştı. Bu arada memuriyetimin yanı sıra öğrenciliğini de devam ettirerek Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinin Sosyal Bilimler Bölümünden de mezun oldu. Daha sonra Bolu’da Gençlik Spor İl Müdürlüğünde çalışmaya başladı ve buradan da emekli oldu.

Aköğretmen Bolu ve yöresine ait onlarca türküyü derleyip seslendirmiştir.

4 yorum yapılmış

 • Zekayi Demir 25 Haziran 2020 - 11:36
  Meslek lisesinde beraber okurken tanıştım Çok iyi bir arkadaş idi Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Güzel arkadaşım
 • Melih Özçelik25 Haziran 2020 - 21:07
  Böyle güzelliklerin giderek azalması yozlaşma önündeki setleri de yok ediyor. Işıklar içinde uyu güzel insan..
 • Sedat Kabaş25 Haziran 2020 - 21:27
  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
 • nurten ozkok26 Haziran 2020 - 13:42
  cocuklugumda mahalle komsularimizdi yillarca gorustu ailem.Babasida cok degerli biriydi Biz ona Akhoca derdik..Babamin arkadasiydi.Sanata duskunlerdi.Baglama callarlardi

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.