Bolu'ya dönen itfaiyeci o anları anlattı

Bolu'ya dönen itfaiyeci o anları anlattı
19 Ağustos 2021

Kastamonu Bozkurt’ta yaşanan sel felaketinde görev yapan Bolu Belediyesi İtfaiye ekipleri Bolu’ya döndü. İtfaiyeciler sel bölgesinde yaşananları anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Kahraman itfaiyecileri Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan karşıladı.

Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketi sonrası büyük kayıplarının yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesine giderek, arama-kurtarma çalışmalarına destek veren ve yüzlerce kişinin güvenli bölgeye tahliyesini sağlayan Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri bugün Bolu’ya döndü. Ekipte görev yapan itfaiye erleri Sercan Subay, Suat Göltekin ve Bahattin Küpeliğlu, Karaçayır Mahallesi’ndeki İtfaiye Müdürlüğü’nde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yılmaz, mesai arkadaşları ve aileleri tarafından karşılandı. İtfaiye erleri, ailelerine ve mesai arkadaşlarına sarılarak hasret giderdi. Sel bölgesinden dönen itfaiyeciler yaşananları anlatırken gözyaşlarını boğuldu. İtfaiyeciler, sel bölgesinde durumun çok kötü olduğundan bahsederken o anları adeta tekrar yaşadı.

“ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN”

Karşılama töreninde konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 3 kahraman itfaiyeciye Bolu halkı adına teşekkür ederek, “Çok teşekkür ediyoruz Bolu halkı adına, Türk milleti adına. Çok büyük gayretlerinizin olduğunu biliyorum. 60 civarında arama-kurtarma çalışmasına katılmışsınız. Allah razı olsun sizlerden.” dedi. Başkan Özcan daha sonra bölgedeki gelişmeler hakkında bilgiler aldı.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”

İtfaiye erlerinden Sercan Subay, AFAD yetkililerinden aldıkları bilgiye göre 100-120 civarında kayıp olduğunu, bu rakamın daha da artabileceğini söyledi. Konuşurken gözyaşlarına hâkim olamayan Subay, “Bozkurt tamamen sele kapılmış. Çok kötü durumda.  AFAD’da görev yapan arkadaşlarımız 100-120 kayın olduğunu söylüyorlar. Bu rakam daha da artabilirmiş. Çünkü çok kayıp var. Yani biz çocuklarımıza sarılabiliyoruz ama belki orada mezarı bile olmayacak çok kişi var. Perşembe gece 11 gibi hareket ettik. Giderken yollar çok kötüydü. Sabah bölgeye vardığımızda anlatılmayacak kadar çok kötü bir durumla karşılaştık. İnsanlar şoktaydı. Herkes yardım bekliyordu. Kurtarma- tahliye çalışması yaparken, oradaki insanlar anlatıyor; ‘sele kapılarak çığlıklar içinde gittiler’ diyor. Yani biz bunları yaşamadan, sadece anlatılanlarla yıprandık. Bir de oradakileri düşünün zor, çok zor. Elimizden geleni yaptık, gücümüz yettiğince. Bozkurt zor durumda” diye konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.