Kritik uyarı: Bolu'ya 'süper hücre' yağış geliyor

Kritik uyarı: Bolu'ya 'süper hücre' yağış geliyor
22 Haziran 2020

Marmara'nın güneyi ile Orta ve Batı Karadeniz bölgelerinde içlerinde Bolu'nunda bulunduğu 10 ilde Salı gününden itibaren "süper hücre" olarak adlandırılan kuvvetli sağanak yağış etkili olacak.

CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, bu hafta hava sıcaklıklarında bir parça azalma olacağını ve salı gününden itibaren "süper hücre" olarak adlandırılan kuvvetli sağanak yağışların etkili olacağını bildirdi."Sağanak yağış minik bir mola verdi" diyen Bünyamin Sürmeli, yağışların tekrar geleceğini ve haftanın ilk yarısında kuvvetli sağanak yağışların etkili olacağını açıkladı. Bazı bölgelere uyarılarda da bulunan Sürmeli, "Orta ve Kuzey bölgeler, Marmara'nın büyük bir kısmı yine sağanak yağış alacak" ifadelerini kullandı.

"SÜPER HÜCRE ETKİLİ OLACAK"

Bünyamin Sürmeli konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Dikkati salı gününe çekiyoruz, Salı günü Marmara'nın güneyi, Orta-Batı Karadeniz şayet şöyle şehirleri sıralayacak olursa Balıkesir, Bursa çevrelerinden başlıyor, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Bilecik, Düzce, Zonguldak, Sinop'a kadar uzanıyor. Bu alanda kuvvetli sağanak olacak yağışın miktarı fazla ve bu süper hücre oluşumları görünüyor yani dolu ihtiva eden yıldırımlar ve şimşeklerin yağışlara eşlik ettiği sistem hareketleri"

SÜPER HÜCRE NEDİR?

Süper hücre atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgar yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgarların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir.Orajın dört alt sınıfından (süper hücre, bora hattı, çoklu hücre ve tek hücre) biri olan süper hücre, bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır.

 

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.