Yedigöller yolu’nda gecekondu turizmi

Yedigöller yolu’nda gecekondu turizmi
29 Haziran 2020

Yedigöller yolu üzerinde kurulan derme çatma kaçak işletmeler görüntü kirliliğine neden olurken, ‘böyle mi turizm şehri olacağız’ sorusunu akıllara getiriyor. Çoğunun ruhsatsız çalıştığı bilinen gecekondu işletmeler muhteşem doğanın içinde ucube görüntüleriyle duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. İşletmelerde hijyen kurallarına uyulmazken çoğunda tuvalet bile bulunmuyor.

Uzun yıllar yol sorunu nedeniyle sınırlı sayıda ziyaretçiyi misafir eden Yedigöller Milli Parkı, yolun asfaltlanmasının ardından adeta insan akınına uğruyor. Özellikle tatil günleri yolda kilometrelerce araç kuyruğu oluşuyor. Milli parka ilgi artmaya başlayınca bu durumu fırsat bilen kişiler yol üzerinde kaçak derme çatma satış barakaları oluşturdu. Yedigöller’e giden ve muhteşem bir doğanın içinden geçen yol üzerine kurulan barakalar doğasever vatandaşların tepkisine neden oluyor. Birkaç gün içinde inşa edilen ve birçoğunun ruhsatı bulunmayan bu işletmeler Bolu turizmini adeta baltalıyor.

İL DIŞINDAN GELİP SATIŞ YERİ YAPAN VAR

Yol boyu sıralanan barakalarda ızgarada yapılan çeşitli yiyecekler satılmaya devam ediliyor. Kaçak işletmelerde hijyen kurallarına uyulmazken, büyük çoğunluğunda tuvalet bile bulunmuyor. Mantar gibi çoğalan işletmelerin bazıları il dışından gelen kişiler tarafından kurulmuş. Yedigöller’e yakın noktalarda yaylası ve evi bulunan vatandaşlar da durumdan şikâyetçi. Yetkili kurumlar tarafından köy ekmeği ve çeşitli yöresel ürünlerin satış alanı sağlanması ve bu kaçak barakalarda yapılan ticaretin durdurulması bekleniyor. Uzun yıllar boyunca Ayıkayası mevkiinde doğal ürünler satan civar köyüler de durumdan rahatsız. Doğal ürünlerini Yedigöller'i ziyaret etmeye gelen turistlere satarak geçimini sağlayan köylüler, gece kondu işletmelerde ziyaretçilere doğal diyerek farklı ve nerede üretildiği belli olmayan gıdaların satıldığını belirttiler. Bu durumun hem Bolu ismine hem de kendilerine büyük zarar verdiğini söyleyen köylüler, yetkililerin bu soruna bir an önce çözüm bulmasını istiyor.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.